Guangdžou Opera – Najkvalitetniji multimedijali efekti
#Najljepša pozorišta na svijetu – preduslov za razvijanje pozorišnog turizma
Piše: Aleksandra Govedarica
U jedno od najljepših teatarskih kuća na svijetu ubraja se i kineska građevina – Gaungdžou Opera. Jednako veličanstvena kao drevne pozornice, moderna Opera u Kini, koju je dizajnirala Zaha Hadid, otvorena je 2010. godine i odmah je postala jedna od tri najvažnija pozorišta zemlje. Otvorena je uz izvođenje Puccinijevog Turandota.
Trend građevina posebne arhitekture kada su kuće Opere u pitanju ni ovdje nije izostao. Simpatični pozorišni objekat, smješten u trećem po veličini gradu u Kini – Gangdžou, čije ime i nosi, svojom spoljašnjošću skreće veliku pažnju posjetiocima. Naime, zgrada izgleda kao dvije stijene koje je odnijela Biserna rijeka i odaje utisak neobičnog i urbanog pozorišnog centra. Fasada je izgrađena od stakla i granita, a podržana je čeličnim okvirom. Stoga, ne predstavlja samo Opera isvjesnu atrakciju, već i moderna spoljašnost zgrade. Posebnost iste se najviše ističe u zavidnom položaju na obali rijeke, koja je uticala na njen dizajn, ali i centru kulturnog razvitka Guangdžou, koji je i sama Opera podstakla još više. Može se istaći da se Opera zaista uklapa u svoje okruženje potpuno prirodno. Odiše luksuzom kao mnoge nove pozorišne građevine, ali u isto vrijeme se neobičnim oblikom svoje spoljašnjosti odvaja od ostalih. Upravo izgled dvostrukih gromada u kojima se nalazi pozorište i najkvalitetniji zvuk koji su omogućile najmodernije instalacije ovo pozorište svrstava u ona najznačajnija. Ove instalacije su u mogućnosti odgovoriti na razne multimedijalne efekte, ali i sve umjetničke potrebe.
Opremljena je najinovativnijom akustikom i posjeduje dvije strukture – Veliko pozorište sa 1800 mjesta i salu sa 400 sjedišta. Kina, zemlja spoja duge tradicije, ali i brojnih inovacija posjeduje i ovu neobičnu pozornicu koja zapravo predstavlja pojam najsavremenijeg pozorišta na svijetu.
Dostupne su ulaznice za predstave, ali i za sam obilazak ove građevine čime se ističe i značaj iste u pogledu posjeta turista radi razgledanja neobične konstrukcije dvorane i spoja jedinstvenosti i modernizma. Dvorana krije tajne operske sale, koju odlikuje akustičnost, multifunkcionalno pozorište, ali i svijetle probne sale sa posebno prijatnom atmosferom i najnovijim trendovima arhitekture.
Smatra se kulturnom budućnosti grada, čiji je trenutni simbol, jer kombinuje poslovno-kulturnu stranu Guangdžoua i savremeni stil. Stoga, podstiče i izgradnju ostalih kulturnih objekata u istom području uključujući muzeje, galerije i biblioteke. Vizija grada jeste da se podstakne kulturni sadržaj, a kroz isti i pozorišni turizam, kao i turizam uopšte, jer je zainteresovanost za arhitekturu građevine podjednako učestala kao i za predstave. Ovom građevinom je već postignuto da zemlja inovacija i naprednih tehnologija kao što je Kina i predstavi jedan savršeni zvuk teatra.