“Mišolovka” Agate Kristi je najduže kontinuirano igrana drama svih vremena

“Mišolovka” Agate Kristi je najduže kontinuirano igrana drama svih vremena

Izvor: agatha-christie.net

„Mišolovka“ je na sceni skoro 70 godina. Premijerno je izvedena na današnji dan, 25. novembra 1952. godine, u londonskom teatru „Sveti Martin“, odakle se 1973. seli na londonski Vest End, gdje se igra i danas. Postala je svjetski fenomen kao najduže igrana pozorišna predstava svih vremena i to u neprekidnom nizu. Do sada je odigrana više od 26. 000 puta.

„Mišolovku“, čiji je prvobitni naziv bio „Tri slijepa miša“, Agata Kristi je napisala 1947. godine u formi radio-drame u trajanju od 30 minuta, povodom 80. rođendana kraljice Meri, na čiji je zahtjev ovo djelo i stvoreno. Komad je postavljen na pozorišnu scenu u godini kada je Elizabeta Druga stupila na tron.

Poslije uspeha radio-drame, Kristijeva je „Tri slepa miša“ pretvorila u kratku priču, da bi posle toga napisala i dramu sa izmenjenim nazivom „Mišolovka“.

Radnja drame je jednostavna – Mladi bračni par zaroblje mećaviom na svom imanju sa još četiri gosta, i slučajnim prolaznikom koji se dovezao automobilom. Narednik Trotter doskija do njih i govori im da je ubica na slobodi i da dolazi. Kada se ubojstvo stvarno dogodi svi posumnjaju na Cristophera Wrena, no na kraju zaključe da ubica može biti bilo ko od njih. Trotter namješta zamku za jednog od ukućana. Na kraju svake predstave gledaocima se upućuje molba da nikome ne odaju ime ubice, kako bi sačuvali napetost radnje.

Agata Kristi

Čuvena „Kraljica zločina“, kako su popularno nazivali Agatu Kristi, poklonila je „Mišolovku” za deveti rođendan svom jedinom unuku Metjuu Pričardu koji danas vodi firmu „Agatha Christie Limited“. Ideju za ovu predstavu književnica je dobila na osnovu istinitog događaja, ne sluteći koliku će slavu dostići.

U predstavi je igralo mnogo glumaca, jer niko nije mogao predugo da izdrži pritisak igranja iz večeri u veče, sedam dana u nedjelji. Rekorderi su glumci Mysie Monte i David Raven koji su punih jedanaest godina igrali svoje uloge gospođe Boyle i Majora Metcalfa. Danas se glumačka podjela mijenja jednom godišnje, uvijek u novembru, kada se obilježava godišnjica prve izvedbe.

Ipak, jedan glumac je prisutan od početka, iako više nije među živima. U pitanju je Deryck Guyler koji se na svim izvedbama čuje kao glas spikera iz radio aparata. Što se scenografije i rekvizita tiče, iz originalne verzije opstao je samo jedan sat koji i danas radi. „Mišolovka“ spada u rijetke predstave za koju ulaznicu ne možete kupiti na dan izvođenja, već je rasprodata nedjeljama unaprijed, tako da očigledno ovom remek-djelu sat neće brzo otkucati.

Message
x