Zakoračite u Ateneov veliki sjaj, jednu od najlepših knjižara na svetu
Izvor: nationalgeographic.rs
Prešavši put od monumentalnog pozorišta i različitih umjetničkih performansa preko bioskopa, u kojem je pušten prvi film ikada u Argentini, Ateneov veliki sjaj je postala jedna od najpoznatijih knjižara u Buenos Airesu zadržavši grandiozni sjaj i duh teatra.
Zgrada je otvorena 1919. godine kao pozorište pod imenom Teatar veliki sjaj, koje su projektovali Pero i Tores Armengol za preduzetnika Maksa Gluksmana.
Umjetnici koji su radili i zgradu vlade Buenos Airesa su svojim djelima uljepšali prostor pozorišta. Freske je slikao italijanski umjetnik Nazareno Orlandi, a karijatide vajao Trojano Trojani.
Pozorište je moglo da primi 1.050 ljudi, a u njemu su se organizovali različiti perfomansi, uključujući i nastupe ljubitelje tanga Karlosa Gardela, Fransciska Kanara, Roberta Firpa i Ignasija Korsinija.
Kasnih 1920-ih godina, pozorište je pretvoreno u bioskop, a 1929. godine se u ovoj dvorani prikazao prvi film u Argentini.
Nekadašnje kitnjasto pozorište je 2000. godine izdato grupi Ilhsa, koja je već posjedovala knjižare El Ateneo i Yenny, kao i izdavačku kuću El Ateneo. Zgrada je renovirana i pretvorena u prodavnicu knjiga i muzičkih djela, pod nadzorom arhitekte Fernanda Manconea, koji je uklonio sjedišta u bioskopu i na njihovo mjesto postavio police za knjige.
Ubrzo nakon renoviranja, Ateneov veliki sjaj, koji obuhvata prostor od 2.000 kvadratnih metara i 120.000 naslova, postao je vodeća prodavnica knjiga, a 2007. godine je zabilježena prodaja od nevjerovatnih 700.000 knjiga, što i nije tako neobično ako se uzme u obzir da godišnje kroz vrata prelijepe knjižare prođe više od milion ljudi.
Uprkos promjenama, zgrada je zadržala duh velikog pozorišta. Stolice se nalaze svuda po zgradi, uključujući i netaktnute lože pozorišta, gdje korisnici mogu da pregledaju knjige prije nego što ih kupe, a postoji i kafić u pozadini onoga što je nekada bila scena.
Plafon, kitnjasti stil, bordo zavese, osvjetljenje u publici i mnogi detalji i dalje krase unutrašnjost ove predivne, monumentalne građevine.
Britanski Gardijan je 2008. godine Ateneov veliki sjaj proglasio drugom na listi od 10 najboljih knjižara na svijetu.