Mocart i Betoven ulaze u rat sa korona virusom!
Klasična muzika daje dušu univerzumu, krila umu i, naprosto, život svemu, ali da će jednog dana u kafićima i restoranima poslužiti kao „oružje“ za borbu protiv širenja korona virusa – niko nije mogao ni da nasluti.
Ali, po svemu sudeći, poslužiće. I to našim prvim komšijama – Hrvatskoj.
Ideja da klasična muzika uđe u rat sa aktuelnim virusom nastala je, kako prenose hrvatski mediji, zbog predloga vlasti da se smanji buka u ugostiteljskim objektima, odnosno decibeli iz zvučnika, što bi „snizilo ton razgovora gostiju“.
Hladnije vrijeme sigurno će povećati broj ljudi koji će sjedjeti u kafićima i restoranima, a u kojima je muzika obično glasna. Upravo zbog toga će i sami gosti razgovarati glasnije. Budući da se virus širi uglavnom kapljično, svako pojačavanje govora ili vika pomažu mu u širenju – prenijeli su lokalni mediji izjavu čelnika te države.
Rešenje je samo izronilo iz istorije. Klasnična muzika najzad je ponovo oživjela. Uzeći u obzir njen značaj – smirenost i prijatna osećanja koja budi u našim tijelima – hrvatski informativni portali, ali i zvanična stranica s’ aktuelnim informacijama o korona virusu u toj zemlji sačinili su listu kompozicija koje bi ugostitelji mogli da puštaju u svojim lokalima, a koje bi, po svemu sudeći, izgradile bedem između gostiju i korona virusa.
Na toj listi našle su se Mocartova „Mala noćna muzika“, Betovenova „Za Elizu“, „Mađarski ples“ Johanesa Bramsa…
Istraživanja klasične muzike pokazala su da ona povoljno djeluje na zdravlje, jer ima veliki stupanj ponavljanja, melodiju koja se lako pamti, skladne melodijske nizove. Ona je ugodna, tiha, instrumentalna i nema većih skokova u ritmu i glasnoći. Baš zato bi ugostitelji trebali da je puštaju u svojim lokalima tokom epidemije korona virusa – navodi se u hrvatskim medijima.