Premijerno izvedena predstava Omladina bez boga
Predstava „Omladina bez Boga“, koju je po tekstu Edena fon Horvata režirala Tara Manić, premijerno je izvedena sinoć na velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta.
Vrijeme dešavanja romana Omladina bez Boga je 1936. godina, mjesto – Njemačka. U jednoj gimnaziji učenici se obrazuju i vaspitavaju za fanatizam, tj. među njima se gaji mržnja prema ljudima, poslušnosti i drugim rasama. Uče ih ratnim zanatom. Pojedini roditelji se protive takvom načinu vaspitavanja. Đaci postaju povodljivi i slijepo slijede nove ideale koji su im nametnutu. Postaju privrženi fašističkoj državi. Kada jedan učenik biva ubijen, profesor čuje unutrašnji glas i na površinu izbija njegova čestitost.
Rediteljka predstave Tara Manić je kazala da je Horvat, kada je pisao ovaj roman rekao da je ovo roman, kako je navela, o čovjeku u fašističkoj državi.
“To se nekako čini kao neka prevaziđena kategorija, i nešto što smo ostavili iza sebe. A onda se ispostavi i da nam je taj čovjek, i ta država očigledno bliska, i da negdje prepoznajemo te obrasce. U “Omladini bez boga” jedno od osnovnih pitanja i jeste odsustvo vjere, ali ne vjere u isključivo teološkom smislu, već pitanje mobilizacije mladih ljudi, i zloupotrebe školstva, i onda sve to dovodi do onoga, što u konkretnoj priči, jeste krvoproliće.”, kazala je Manić.
Branka Otašević glumica, je istakla da je mlada ekipa glumaca oplemenila ovu predstavu, te da je rad sa rediteljkom Manić uspio od ove predstave napraviti – predstavu sa mjerom.
“Jako sam ponosna na izuzetan rad i disciplinu koji su se desili u ovoj predstavi. Na ogromnoj energiji koju nam je unijela sama rediteljka, i studenti koji su igrali sa nama. Puno mi je srce, jer mislim da se desilo pozorište, nakon mnogo godina”, kazala je ona.
Glumac Miloš Pejović se osvrnuo na lik profesora kojeg glumi.
“To je jedan dualizam, jedna dihotomija tog profesora, koji mora da živi i preživi, i ne možete ga kriviti i ako se ne pobuni uopšte. Pitanje je, kakva je to vrsta života, i to je ono što se kod njega javlja, poslije svih kompromisa, i poslije svih stvari na koje je pristao. Humanizam je najveća vrijednost kako tada, tako i sad , koju bi uopšte profesori i prosvjetni radnici trebalo da propagiraju, i da tome uče djecu”, rekao je Pejović.
Dramatizaciju komada je uradio Vuk Bošković, scenografkinja je Vesna Popović, kostimografkinja Selena Orb, kompozitor Vladimir Pejković, za scenski govor zadužena je Dubravka Drakić, scenski pokret Tamara Vujošević Mandić, asistent kosimografkinje je Gordana Bulatović, asistent reditelja Danilo Milatović, a izvršna producentkinja Nela Otašević.
U predstavi igraju: Miloš Pejović, Mirko Vlahović, Danilo Čelebić, Dubravka Drakić, Slobodan Marunović, Jovan Dabović, Dragan Račić, Branka Otašević, Aleksandar Radulović, Andrea Mugoša, Tihana Ćulafić, Vukan Pejović, Nikola Perišić, Slavko Kalezić, Slaviša Grubiša, kao i studenti glume Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja Pavle Bogojević, Milo Perović, Matija Memedović, Miloš Kašćelan, Una Lučić i Stefan Vuković.
Na Sceni Studio mladi crnogorski reditelj Aleksandar Jovanović postavio je dramu “Policajci” Slavomira Mrožeka, koja će premijerno biti izvedena 25. oktobra u 20 sati na Sceni Studio.