Gdje je mjesto kulturnom turizmu u sadašnjem vremenu
U Kotoru, u okviru Međunarodnog Festivala KotorArt i serijala Pjace od Filozofa, u toku je petodnevna konferencija “Nova normalnost: promatranje, promišljanje i preoblikovanje umjetnosti i kulture nakon Kovid-19”, koja se realizuje uz pokroviteljstvo UNESCO –a. Sinoć, četvrtog dana konferencije, na Pjaci od kina, sa početkom u 20 časova, govornici su učestvovali u panel diskusiji pod nazivom Preoblikovanje.
Učestvovali su Violeta Đerković, sociološkinja, koordinatorka Mreže kulturnih stanica projekta Novi Sad Evropska prestonica kulture, Antonije Pušić, muzičar, poznatiji pod umjetničkim imenom Rambo Amadeus, diplomirani turizmolog i ekološki lobista, Irena Kregar Šegota, direktorka projekta Rijeka 2020 kao i Ivo Županović, turizmolog i univerzitetski profesor.
Violeta Đerković, sociološkinja, metaforično je prikazala društvo tokom 2020. godine, rekavši da je to današnje fluidno društvo doživjelo kliničku smrt. Ljudi koji su doživjeli kliničku smrt, vraćaju se sa nekim novim vizijama i sa drugačijim pogledom na svoj prethodni, sadašnji i budući život. Nama ostaje nada da ćemo iz te civilizacijske društvene kliničke smrti izaći sa novom vizijom. To nije nužno jedini ishod, već samo jedna od mogućnosti. Da li će se ona ostvariti, zavisi samo od nas.
Irena Kregar Šegota, direktorica projekta Rijeka 2020, istakla je da su kultura i turizam i te kako bliski i da to nije nov termin ni pojava. Kultura daje jednu dodatnu i posebnu vrijednost turizmu i smatram da je to pravac u kom trebamo ići, posebno kada razmišljamo o održivim ciljevima, održivom razvoju.
Ivo Županović, turizmolog, istakao je da kultura i turizam od samog starta imaju jednu vrstu konfliktnosti. Ta konfliktnost proizilazi iz toga da moramo na adekvatan način održati ono što je vjekovima stvarano, a sa druge strane, pitanje je kako tu baštinu da kvalitetno valorizujemo i kako da je uklopimo u turizam, koji smo definisali kao prioritetnu u razvoju cjelokupne ekonomije. Ja bih posebno notirao kao osnovne faktore održivosti: održivost gradova i zajednica, jake institucije i saradnja. Bez involviranja lokalne zajednice tj. potreba lokalne zajednice, mislim da turizam nije moguće razvijati na održiv način.
Rambo Amadeus, na jučerašnjoj konferenciji predstavljen kao muzičar i turizmolog, g. Antonije Pušić, vraćajući se u prošlost i učeći iz prethodnih iskustava, smatra da će turisti, u budućnosti, biti najviše, klimatski turisti, tražeći povoljnije mjesto za život, budući da nam slijedi novi talas globalnog zagrijavanja. Poručio je da je nužno preći sa stihijskog na održivi turizam i da je neophodno spriječiti ekonomski i ekološki kolaps koji stuhijski razvoj neminovno donosi. Turizam je za njega nužno zlo, a turisti u Crnu Goru, ne dolaze, kaže Rambo, zbog kulturnog nasljeđa. Upozorio i na gradnju i na činjenicu da sve više betoniramo. To ne vodi nigdje, kaže Rambo, i poručuje da gradnja mora biti skuplja od postojećeg.
Nakon panel diskusije, publika je imala priliku pogledati kraće dokumentarne filmove reditelja Dušana Vulekovića: Južina, Priče o potresu, Odbrojavanje, Jadran, Ribanje pod ukres i Heroj.
Detalji svih programa i učesnika se mogu naći na zvaničnom sajtu festivala, www.kotorart.me a ulaz za sve događaje je slobodan. Zbog ograničenog broja publike, obavezna je registracija na protokol@kotorart.me ili 069/37-35-37 (od 09 do 14h) Registracija je moguća najranije tri dana, a najkasnije 24h prije početka programa.
Međunarodni festival KotorArt, održava se ovog ljeta uz pokroviteljstvo UNESCO-a, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i Opštine Kotor, uz podršku EU Kreativne Evrope, kao i sponzora Regent Porto Montenegro, Porto Montenegro, Luštica Bay, Henley & Partners, Montenegro Sotheby’s Realty, Crnogorska komercijalna banka, ambasade Njemačke i Austrije, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i drugih.