Nada nam je svima potrebna
Izvor: Pobjeda
Autor: Vjera Knežević-Vučićević
U organizaciji Rotary kluba Bar i Kulturnog centra Bar u sali Dvorca kralja Nikole izvedena je pozorišna predstava „Pola pola“- kooprodukcija Gradskog pozorišta Podgorica i Fakulteta dramskih umjetnosti sa Cetinja.
Ovo je inače diplomska predstava studenata završne godine glume, u klasi vanrednog profesora mr Branka Ilića, koji potpisuje i režiju. Nakon podgoričke i tivatske, mladi glumci pobrali su sinoć i simpatije barske publike.
– Sala je bila puna uz pomoć naših poznanika i drugara iz Rotary kluba Bar. Oni su pokrenuli jednu lijepu akciju, mi smo se odazvali i došli da igramo. Sada, kada je moguće organizovati događaje za pristojan broj ljudi u publici, jako je važno nastaviti kulturna dešavanja – kazao je Branko Ilić.
On objašnjava da nam je “tračak nade” svima potreban. Pogotovo mladima. A ova predstava ga nudi i ukazuje da on postoji u svačijem životu. Samo ga treba prihvatiti.
– Komad snažno budi mladalačku ličnost kao osnov za izdvajanje iz gomile, mase koja guši, opterećuje i otupljuje. Podstiče i na hrabrost za svoje postupke za prihvatanje sebe, za razlikovanje od drugih, od roditelja. U ovoj predstavi iver može dalje od klade, kruška može dalje od kruške, djeca mogu drugačije i bolje od roditelja. Ovo je vakcina za stvaranje imuniteta protiv utapanja u gomilu, injekcija nade, špric hrabrosti i serum ljubavi – naglašava Ilić.
Rad sa studentima pričinjava mu veliko zadovoljstvo, jer se oni kako kaže “uvijek zadatku predaju istinski, iskreno, bez zadrške, sa puno želje za učenjem, saznavanjem, te čista srca i dobre duše”.
– S obzirom na to kako ova predstava ‘prolazi’ kod publike, kako mladi glumci uživaju u tome i kakav su razvoj doživjeli tokom rada, smatram da smo odgovorili zadatku i oni i ja- zaključuje Ilić.
A da zadatak nije bio lak, potvrdio je za Radio Bar i Bar info talentovani Lazar Đurđević, student III godine FDU sa Cetinja koji tumači jednu od glavnih uloga.
– Ova predstava je emotivni rolerkoster, imamo raznih scena od nekih ludačkih, tužnih, do smiješnih zanimljivih, tubulentnih… Često se obrađuju teme o nekim spoljnim faktorima koji mogu da unište djetinstvo, poput nasilja u školi i slično, a zaboravlja se na nasilje u porodici. To je tema o kojoj se, čini mi se, slabo govori. Doduše, na konto mnogih tema se u Crnoj Gori slabo govori, ali mi smo odabrali temu razvoda za ovaj put. Bilo je zahtjevno to postaviti kako glumački tako i rediteljski, ali mislim da smo odgovorili zadatku i više od toga – kazao je Đurđević.
Glavnu žensku ulogu u predstavi odlično je odigrala Mirjana Spajić.
– Poruka ove predstave je da kakve god probleme u životu imamo, na kraju ćemo da ih prevaziđemo i da otvorimo vrata svoga srca ili uma, za neke lijepe stvari. Sve što je loše bilo u životu na kraju može da bude nešto dobro, jer iza svakog problema stoji neko rješenje – kazala je Spajić.
Predsjednica UO Kulturnog centra Bar i članica Rotari kluba mr Dina Desančić, srećna je što, kako kaže “napokon jednu od najljepših sala za umjetnost u Crnoj Gori vidi popunjenu u onom broju u kojem nam to epidemiološke mjere dozvoljavaju”.