Pozorište je jedan konkretni organski događaj u čemu je i njegova prednost u odnosu na druge medije
Premijera predstave „Bez portfelja“, po tekstu Stevana Koprivice i po idejnom konceptu i režiji Branislava Mićunovića, izvedena je sinoć u Kulturno-informativnom centru ,,Budo Tomović”.
Ovaj komad, nastao kao autentičan proizvod crnogorskih kulturnih i teatarskih okolnosti, koprodukcijsko je ostvarenje Gradskog pozorišta Podgorica i „Barskog ljetopisa“.
“Primarna namjera nam je bila da kroz formu naizgled ležernijeg žanra napravimo jednu vivisekciju društva u kojoj nije targetiran određeni politički problem, nego jedno stanje društvene svijesti, i da po onom Kunderinom receptu ,,mali čovjek spram velikog problema” proiziđu sva ova krajnja gubitništva koja svi junaci u komadu, ma kakvi bili, dožive. Neka idejna ambicija reditelja Mićunovića, mene i cijele ekipe je bila da kroz jednu katarzičnu predstavu ukažemo ljudima da su sami kovači svoje sreće i da sami odlučuju o svojoj sudbini, a da je najgore ćutati pognute glave”, kazao je direktor Gradskog pozorišta, Stevan Koprivica.
Dušan Kovačević, umjetnički direktor Gradskog pozorišta Podgorica koji ujedno i igra u komadu, ističe da je potrebno promijeniti medijski sistem vrijednosti:
“Mediji diktiraju neki put svijesti o značaju postavke stvari i kada se budu njegovali kultura, edukacija i zabava, umjesto trač rubrika, crne hronike i političkih tema, siguran sam da ćemo biti mnogo biti mnogo bolje društvo, jer nijedan umjetnik, pa čak i kad djeluje kao negativac sa scene, nije uradio ništa loše ni društvu, ni sistemu, ni ljudima oko sebe, već naprotiv, samo dobro”, rekao je umjetnički direktor Gradskog pozorišta Dušan Kovačević
Reditelj Branislav Mićunović je i tvorac idejnog koncepta predstave. Prema njegovim riječima preslišavanje samog sebe treba da postane naša mentalna vježba:
“U teatru nekad kažemo da je kontakt sa publikom apartan, što nije slučaj u ovoj predstavi, već je publika partner. Pozorište je jedan konkretni organski događaj u čemu je i njegova prednost u odnosu na druge medije. Svi smo u istim okolnostima i zajedno smo suočeni u toj simbiozi između nas i publike. Mislim da je pogled u samog sebe nešto što je dio života, da možete da razlikujete ljude koji sebe preslišavaju, odnosno, ne preslišavaju, i smatram da je to preslišavanje jedna korisna stvar ako je nazovemo jednom mentalnom vježbom, a ne filozofijom življenja”, zaključio je reditelj Branislav Mićunović.
Lik ministrove žene bez portfelja koja želi sve, uprkos nemanju osnova za to, pripao je Dubravki Drakić:
“Ovo je bila jedna izuzetno zahtjevna glumačka predstava, u žanrovskom smislu, gdje smo morali da pomjerimo glumačka sredstva sa kojima smo se poigravali, probali smo da pomjerimo neke stvari koje su opšta mjesta, ali i da uključimo publiku od samoga starta da bude naš saigrač. Prioritet nije bio da se ona aktivno uključi u smislu da pravimo šale na koje će se smijati, već da razumiju podtekste i kontekste koji su u tom smjeru angažovanog teatra gdje smo puno razgovarali o tome imamo li mi prava, mogućnosti i prostora da se autentično poigramo sa tim, i mislim da je scena pravo mjesto za to”, istakla je glumica Dubravka Drakić.
Reprizno izvođenje predstave biće večeras, 23.9. sa početkom u 20h u Velikoj sali KIC-a.