Predstavljanjem Biber konkursa ambasada BiH u Crnoj Gori uključila se u kampanju 12 dana mira

Predstavljanjem Biber konkursa ambasada BiH u Crnoj Gori uključila se u kampanju 12 dana mira

Sinoć su u Kulturno-informativnom centru (KIC) Budo Tomović u Podgorici, u organizaciji Centra za nenasilnu akciju Sarajevo/Beograd, a na poziv Ambasade Bosne i Hercegovine u Crnoj Gori, predstavljene zbirke kratkih priča o pomirenju Biber 03 i Biber 04.  Predstavljanje zbirki je realizovano u okviru kampanje pod nazivom „12 dana mira“ koju sprovode diplomatsko–konzularna predstavništva i misije Bosne i Hercegovine, obilježavajući Međunarodni dan mira (21. septembar) i Svjetski dan nenasilja (2. oktobar).

Biber zbirkama i pričama su razgovarali: Lejla Kalamujić, spisateljica iz Sarajeva i članica žirija na konkursu Biber 03Milica Rašić, spisateljica iz Niša čija je priča Miris objavljena u Biber 04 zbirci; Afrim Demiri, pisac iz Uroševca, čija je priča Hladno svetlo objavljena u Biber 03 zbirci; Nikola Nikolić, pisac iz Podgorice, čija se priča Antifada, nalazi u Biber 04 zbirci i Ivana Franović, članica tima Biber i Centra za nenasilnu akciju iz Beograda. Razgovor je moderirao  Nedžad Novalić, član Centra za neasilniu akciju iz Sarajeva.

Biber je konkurs za kratku, angažovanu priču na albanskom, makedonskom, bosanskom, hrvatskom, srpskom i crnogorskom jeziku. Tema konkursa je pomirenje u kontekstu zaostavštine ratova i nasilja u zemljama bivše Jugoslavije, a dolaze u obzir i priče koje mogu da doprinesu boljem razumijevanju među ljudima, smanjenju mržnje i razgradnji predrasuda, antiratne priče, priče koje se bave suočavanjem s prošlošću, razgradnjom slika o neprijateljima, saosjećanjem sa drugima, hrabre priče koje se usuđuju da hodaju u „neprijateljskim“ cipelama, priče koje pomjeraju granice i otvaraju nam puteve da gradimo izvjesniju, bezbjedniju i slobodniju budućnost za sve. Konkurs organizuje Biber tim Centra za nenasilnu akciju Sarajevo-Beograd.

Lejla Kalamujić, spisateljica iz Sarajeva, članica žirija na trećem Biber konkursu izjavila je: da je “Biber” privukao veliku pažnju u književnim krugovima. “On ima ulogu, jer okuplja snagu onih koji pišu o ratu, da se on nikada više ne dogodi”, rekla je ona pred podgoričkom publikom.

„Pisac je ispovjednik grijehova, on piše o grijesima drugih, koje nije sam počinio, ali za njih traži oprost”, objasnio je ulogu pisaca u procesima pomirenja Afrim Demiri, autor iz Uroševca, Kosovo, i dodao da se boji da bi mladi sjutra ponovo mogli da postanu borci. “U albanskoj tradiciji se govori “muška glava – jedna puška više”, a volio bih da bude – jedna pamet više, jedna ljubav više, jedna olovka više…”

Podsjećajući da se na jučerašnji dan, 1.10.1991. dogodio napad na Dubrovnik, Podgoričanin Nikola Nikolić je ukazao na to da istorija ne može običnim ljudima da dočara ni dio onoga što obični ljudi propate u ratu, ali književnost to može. Žrtve su anonimne u istoriji, nemaju svoj glas, ali književnost im daje glas”, rekao je Podgoričanin Nikola Nikolić.

“Ne znam da li je teže govoriti o ratu iz perspektive onoga koji je bio žrtva, ili perspektive onoga koji je bio počinilac”, zapitala je Milica Rašić iz Niša, čija je priča objavljena u zbirci Biber 04.

Ivana Franović ispred Centra za nenasilnu akciju i Biber tima istakla je:

“Pišući angažovanu književnost, koja promoviše ljudska prava, pomirenje, ljubav… vi, autori i autorke dajete nama koji na tim temama radimo neverovatnu podršku, osećamo se da nismo sami. Nacionalistički diskurs rabi književnost, pa to možemo i mi. Nastavljamo dalje, u decembru ćemo otvoriti 5. konkurs.“

Zbirke Biber 03 i Biber 04 se u PDF i Kindle izdanju mogu se naći na web stranici Biber.

Message
x