Izložba „Savremena crnogorska skulptura“
– Autor: Darko Šćepanović –
Dana 28. jula 2022. godine, u galeriji Umjetničke kolonije u Danilovgradu, otvorena je XV po redu izložba „Savremena crnogorska skulptura“ na kojoj se predstavilo 33 akademska vajara Crne Gore.
U predgovoru za ovogodišnji izložbeni katalog, Ljiljana Karadžić, istoričarka umjetnosti, zapisala je: „Ova izložba, jedinstvena po konceptu, ne samo u našoj sredini, već i šire, afirmiše na lijep, nepretenciozan način, medij skulpture, koja, kao i ostale likovne discipline ima svoje razvojne faze i mijene u polju savremene umjetnosti, a zbog nekih nedokučivih razloga i stereotipa, često se čini da je u sjenci slikarstva. Poznata rečenica, po malo šaljiva, a suštinski istinita, a koja se decenijama provlači kroz tekstove o statusu skulpture, da je skulptura stvar na koju se posmatra; spotakne kada se u galeriji udalji da bi bolje sagledao sliku, sasvim je sigurno da je u Danilovgradu neutralisana.“
Na ovogodišnjoj izložbi svoja umjetnička djela su predstavili: Krsto Andrijašević, Milivoje Babović, Nikola Balević, Lana Bokan, Danilo Dale Brajović, Aleksandra Božović, Stefan Bošković, Dobrica Dinić, Anka Gardašević, Željko Đuričković, Milutin Kasom, Nada Kažić, Joveta Ljumović, Ina Martinović, Sreten Milatović, Ana Miljkovac, Bogdan Musović, Ljubodrag Mrdović, Zoran Obrenović, Jelena Pavićević, Velibor Pavićević, Suzana Pajović, Marko Petrović Njegoš, Ivanka Vana Prelević, Ivana Radovanović, Sveto Radović, Željko Reljić, Rajko Sušić, Nikolina Zuber, Maja Čakalović, Marko Čakalović, Milun Čvorović i Miodrag Šćepanović”.
Izložbu je otvorio Petar Kovačević, savjetnik u Ministarstvu kulture i medija Crne Gore. On je rekao da izložba daje presjek recentnog crnogorskog stvaralaštva, kroz radove 33 umjetnika, čiji talenat je raznovrstan, kao i pristup i umjetnički izraz.
„Najbolje prakse crnogorskog vajarstva problematizuju pitanje današnjice i komplikovanih realnosti koje živimo, a koja se sve većom brzinom usložnjavaju, čije umjetničko dekodiranje vraća neophodnu senzibilnost i esencijalnu duhovnost našem bivstvovanju“, rekao je Kovačević.
Istakao je da nad ovim radovima bdi gorostasna sjenka dobroćudnog djela maestralnog Draga Đurovića, čijim imenom je uveličana nagrada koja se dodijeljuje petnaestu godinu, garantujući kontinuitet stvaračke iskre u kamenu.
„Bogatstvo ove izložbe i dalje je svojevrsni benč mark crnogorske vajarske scene, referentna tačka za analizu imaginacije i stvaralačke poetičnosti autora. Zrelost autora i majstorstvo formulacije i promišljanja osjećajnosti i preoznavanja skrivenog i zarobljenog u materijalu, a koju su umjetnici znalačkom egzekucijom i specifičnim rukopisima donijeli pred nas je impresivna i garantuje intrigantnost savremene scene“, kazao je Kovačević.
„Programi Umjetničke kolonije odražavaju sopstveno djelovanje, upravo predstavljanjem aktuelnih umjetničkih stremljenja kroz djela svojih učesnika, kao da na najljepši mogući način prkosimo globalnoj krizi i recesiji, mi postajemo sve bogatiji i veći. Vjerovatno su zato naši projekti prepoznati po ljepoti crnogorskog kamena, izvornoj ljepoti ambijenta, kultivisanju ambijentalnog prostora i afirmaciji likovne scene, uopšte“, navela je u svom obraćanju auditorijumu Vesna Jovović, direktorica JU Umjetnička kolonija Danilovgrad. Takođe, ona je istakla da je stručni žiri u sastavu: Branko Bošković, predsjednik Opštine Danilovgrad i predsjednik žirija, kao i članovi Dimitrije Popović, akademski slikar, vajar i likovni kritičar i Zlatko Glamočak, akademski vajar donio odluku da nagrada za skulpturu „Drago Đurović“, čiji je fond 1.000 eura, pripadne Marku Čakaloviću za rad „Unutrašnjost i teret“.
Marko Čakalović je rođen 1984. godine u Baru. Diplomirao je na Fakultetu likovnih umjetnosti na Cetinju, 2008. godine, u klasi prof. Pavla Pejovića. Dobitnik je nagrada: Nagrada za skulpturu koju dodjeluje Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju 2007. i Nagrade i priznanja za skulpturu internacionalne umjetničke organizacije „Glo Art Center“ u Belgiji 2019. Učestvovao je na brojnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Član je ULUCG od 2009. godine.
On je rekao da se u svom stvaralaštvu vodi sa kritikom filosofije transhumanizma, navodeći da je srž njegovog rada informacija kao gradivno sredstvo, kao nešto što utiče na čovjeka, njegova osjećanja i osobine.
„Pokušao sam da prikažem unutrašnjost i osobenost, koja predstavlja težinu u današnjem vremenu – da čovjek iskaže svoju individualnost, da bi ona isplivala. Često dolazi do sukoba u unutrašnjosti, uvijek smo pod uticajem raznoraznih informacija koje se trude da promijene vašu ličnost“, naveo je Čakalović.
Pojasnio je da je kroz skulpturu pokušao da prikaže jednu i drugu stranu.
„Često su žene zastupljene u mom stvaralaštvu, ali tu sam se više bazirao na dinamiku ženskog tijela, estetiku, koja mi više odgovara kada želim da se izrazim“, kazao je Čakalović.
Događaj je održan pod pokroviteljstvom Opštine Danilovgrad. Izložba će trajati do 15. avgusta, a posjetioci je mogu posjetiti prije podne od 10.00 do 14.00 sati i poslije podne od 19.00 do 21.00 sat.