Muzičari CSO pisali Ministarstvu kulture i medija
Muzičari Crnogorskog simfonijskog orkestra (CSO), većina članova Savjeta i Sindikalna organizacija JU Muzički centar Crne Gore (MCCG) danas su uputili otvoreno pismo Ministarstvu kulture i medija Crne Gore, koje potpisuju većina članova Savjeta (Aleksandar Perunović, Marinko Pavićević, Vanja Vukčević), muzičari i pomenuta SO, a povodom, kako navode, niza problema u MCCG koji su u najvećoj mjeri nastali zbog nekompetentnosti rukovodstva (Isidora Damjanović – poslovna direktorica, Mirjana Živković – umjetnička direktorica), te neprimjerene komunikacije i neprikladnog ponašanja Damjanović.
“Naše obraćanje putem otvorenog pisma je neophodno zato što želimo da javno stanemo na put neistinama, spinovanju i zamjenama teza koje poslovna direktorica Damjanović uporno plasira javnosti, a koje su u suprotnosti sa stvarnim stanjem u našoj ustanovi”, piše na početku otvorenog pisma koje prenosimo u cjelosti.
Rezignirani smo što nije poklonjena pažnja fundamentalnim potrebama simfonijskog orkestra, nabavci neophodnog repromaterijala za potrebe muzičara CSO, te kupovini novih i reparaciji postojećih instrumenata i mobilijara. Interni pravilnik o radu orkestra i Pravilnik o audiciji nijesu donešeni ni poslije cijele koncertne sezone, iako je prijedlog pravilnika obećan za početak aprila. Zabrinuti smo zbog manjka transparentnosti projekata održanih u tekućoj sezoni, koji nijesu bili predviđeni planom i programom rada, te finansijskoj konstrukciji istih u koje Savjet MCCG još uvijek nije dobio uvid. U zgradi postoji niz problema za koje aktuelni menadžment nije mogao biti odgovoran, ali jeste dužan da rješava pitanja usko vezana za bezbijednost, osnovne potrebe zaposlenih i uslove na radu.
Umjesto da se konačno upozna sa svim ostvarenim rezultatima orkestra od 2007. i izvrsnim koncertima u zemlji i inostranstvu, i to u daleko težim uslovima rada nego što je to danas slučaj, poslovna direktorica javnosti predstavlja da je ona ta koja je donijela prosperitet u MCCG. Na svu sreću, mi nijesmo zaboravili da se CSO u najboljem svijetlu predstavljao tokom prethodnih 15 godina u zemlji i u inostranstvu, tokom kojih su koncertne sale bile ispunjene publikom.
Studentima Muzičke akademije i učenicima muzičkih škola nekada je bio omogućen besplatan ulaz. Međutim, tokom prethodnog perioda, a zbog pogrešnih poslovnih poteza, Velika sala MCCG bivala je, u najboljem slučaju, poluprazna. Dodajemo da je ovo prva sezona od osnivanja u kojoj CSO nije nastupio ni u jednom crnogorskom gradu, a posao našeg orkestra, između ostalog, jeste disperzija programa i razvijanje muzičke kulture na cijeloj teritoriji Crne Gore i prezentovanje naše kulture van granica države, kao što to rade svi nacionalni orkestri.
Podsjećamo da je inicijativu za smjenu Damjanović potpisalo preko dvije trećine zaposlenih u MCCG, od toga 80 odsto muzičara Crnogorskog simfonijskog orkestra. Nadamo se da će se Ministarstvo kulture i medija odazvati na naš apel, upoznati se sa Zapisnikom sa sjednice Savjeta od 29. marta 2022. godine, razmotriti peticiju zaposlenih, sprovesti reviziju u MCCG, te da će shodno Zakonu o kulturi adekvatno reagovati.
Apelujemo, takođe, da se kroz izmjene i dopune Zakona o kulturi omogući da se direktori institucija kulture ubuduće biraju putem javnog konkursa, kako bi se obezbijedio što kompetentniji i kvalitetniji kadar na čelnim pozicijama.