Predstava “Zelena čoja Montenegra” i promocija romana “Sve moje sestre” sjutra u Budvi

Predstava “Zelena čoja Montenegra” i promocija romana “Sve moje sestre” sjutra u Budvi

Gradsko pozorište

U subotu, 13. avgusta, sa početkom u 21 č, na Trgu pjesnika se nastavlja ovogodišnji književni program festivala gostovanjem Laure Barne, proznog pisca, romansijera i esejiste, koja će predstaviti svoj roman „Sve moje sestre“.

Laura Barna rođena je 6. februara 1964. godine u Jazovu (Banat). Školovala se u Herceg Novom, Splitu i Beogradu. Od 1995. godine objavljuje priče, eseje, studije, likovne kritike i stručne radove iz istorije umjetnosti u domaćoj i inostranoj književnoj periodici (preko 300 publikovanih radova). Priče, eseji, kao i likovne kritike zastupljeni su u domaćim i inostranim antologijama, zbornicima, almanasima i godišnjacima. Dobitnica je mnogih nacionalnih književnih nagrada.

Napisala je romane:  „Protovir“ , „Nevolje gospodina T. ili suteren“, „Crno telo“ , „Moja poslednja glavobolja“,  „Četiri elementa“, “Sanatorijum pod belim“, „Đorđoneova kletva“, „Pad klavira“, „Crveni presek“, „Jugo uvek okreće na buru“ i „Sve moje sestre“; zbirke priča: „Dijalog o kamenu“, „Tamo neka zanimanja“ i „Muzej ne radi“ i knjigu eseja: „Umetnost nema definiciju“.

U prikazu romana u Avant Art Magazinu navodi se da je : “Svako novo djelo Laure Barne podizanje  uzbudljivog asocijativnog vrta, u kojem niču, rastu i ogledaju se biografije, ali i autorski citati i vertikalno konotirane fusnote. Takav je i roman ‘Sve moje sestre’, priča o jedinstvenom Rastku Petroviću. Ovaj vrt obrastao je poetičkim dokumentima daleko od narativne funkcionalnosti. One koja je od glavobolje, pada klavira, cijuka escajga ili hrastovog lista iza vlati kose mogla da stvori djelo mudre čitkosti, koje nas, između ostalog, nagrađuje strasnom, kaleidoskopskom verzijom drhtanja kroz kalvarije i putopise, mudrost i epohe, intimu i fascinaciju, istoriju i geografiju, porodično i ekumensko, slovensko i evropsko…”

Moderator večeri je Tamara Krstić, novinarka i urednica na Radio Beogradu 1 i književna kritičarka.

Iste večeri, 13. avgusta, na sceni između crkava u Starom gradu, sa početkom u 21 čas, festivalska publika će biti u prilici da još jednom odgleda predstavu „Zelena čoja Montenegra“, po motivima romana Moma Kapora u saradnji sa Zukom Džumhurom, a u režiji Nikite Milivojevića. Predstava je prošlogodišnja koprodukcija  JU „Grad teatar“ Budva, Beogradskog dramskog pozorišta i Gradskog pozorišta iz Podgorice.

Nikita Milivojević je povodom rada na predstavi rekao sledeće: “Oduvijek sam posebno volio priče u kojima postoji miješanje vremena, prostora, stvarnog i nestvarnog, kada je sve što se događa na nekakvoj granici, nije sasvim jasno gdje tačno prestaje stvarnost a počinje fikcija, jer se toliko prožimaju da ih je ponekad nemoguće razlikovati. U pozorištu je to uvjek bilo vrlo inspirativno za mene. ‘Zelena čoja Montenegra’ je upravo jedna od takvih priča. U njoj se putuje kroz vrijeme i prostor, sa puno mašte, nekih zanimljivih likova, nevjerovatnih događaja, ljubavi, intrige, misterije, politike, strasti… Istorija, fikcija, realni događaji, neraskidivo su isprepleteni i jedno drugo podržavaju – baš kao i u životu. Sve zajedno, više nego dovoljno razloga da se radi predstava.”

Podsjećamo da je „Zelena čoja Montenegra“ svoje premijerno izvođenje imala na XXXV festivalu „Grad teatar“, dok ju je beogradska publika premijerno vidjela na sceni Beogradskog dramskog pozorišta u novembru te godine, a podgorička u decembru na sceni Gradskog pozorišta. U međufestivalskom periodu predstava je na redovnom repertoaru svih koproducenata, a gostovala je i na značajnim regionalnim festivalima.

Režiju i adaptaciju teksta „Zelene čoje Montenegra“ potpisuje Nikita Milivojević, koji je i scenograf predstave.Kostimograf je Jelena Stokuća, za muziku je zadužen Aleksandar Srebrić, a za scenski pokret Amalija Benet.

U predstavi igraju: Miloš Pejović, Dejan Đonović, Emir Ćatović/Božidar Zuber, Simo Trebješanin, Jelena Simić, Maja Stojanović, Andrija Kuzmanović, Branimir Brstina, Ivan Tomić, Milorad Damjanović, Ivan Zablaćanski i Stefan Radonjić.

Message
x