Završen Jadranski festival
Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, u okviru „HAMLET“ Interreg IPA projekta, protekla dva dana na jutjub kanalu Resora kulture uspješno je realizovalo Jadranski festival (Adriatic Festival), posvećen nematerijalnom kulturnom nasljeđu.
Festival je održan u onlajn formatu zbog pandemije COVID-19, a program je obuhvatao prezentaciju lokaliteta mapiranih projektom (Godinje, Virpazar, Vranjina, Karuč i Petnjica), panel diskusije i predstavljanje zbornika kratkih priča inspirisanih ovim lokalitetima.
Prvo festivalsko veče obilježio je panel na kome su govorili dekan Fakulteta dramskih umjetnosti na Cetinju, producent Edin Jašarević i kreativni direktor u agenciji „DAA Montenegro“, dizajner Nikola Bada Radonjić. Moderatorka je bila istoričarka umjetnosti Milena Pejović Eraković.
Na panelu su prezentovani stavovi o nematerijalnoj kulturnoj baštini i poruke sa ciljem njene afirmacije kroz kulturni turizam, i to iz uglova menadžmenta u kulturi, kreativne direkcije i marketinga.
„Rearhiviranje znanja i stavljanje u promet nekih prethodnih znanja mora biti prioritet, jer Crna Gora jeste zemlja kulturnog kapitala koji, da bi bio održiv, mora biti stalno reinterpretiran“, saopštio je, između ostalog, Edin Jašarević.
Nikola Bada Radonjić govorio je o važnosti valorizacije baštine, koja ne podrazumijeva samo konzervaciju, već stavljanje materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa u kontekst sadašnjeg vremena.
„Nikako da do kraja integrišemo nematerijalno nasljeđe u kulturnu ponudu, a zaboravljamo da samo ispravan odnos čovjeka i sredine danas može napraviti realnu razliku“, ocijenio je Radonjić.
Zaključak panel diskusije prve festivalske večeri bio je da je potrebna snažnija integracija nematerijalnog nasljeđa u generalnu kulturnu ponudu, ali i u segmentu brendiranja destinacije kao ključnom činu u izdvajanju Crne Gore na globalnom tržištu.
Jadranski festival završen je sinoć panelom na kome je predstavljena zbirka „Kratke priče: Virpazar, Karuč, Godinje, Vranjina i Petnjica“, koja je bila i jedan od krajnjih rezultata projekta „HAMLET“. Knjigu čine priče nagrađene na konkursu koji je prošle godine u okviru ovog projekta objavilo Ministarstvo kulture Crne Gore.
O kreiranju djela i inspiraciji koju su crpile iz mikrolokaliteta u Skadarskom basenu govorile su autorke čije su se priče našle u zbirci: Sandra Vujović, Marija Mihaljević i Tamara Senić. Moderatorka je bila pjesnikinja i dramaturškinja Dragana Tripković, a program je obogaćen i adaptacijama poznatih crnogorskih melodija u izvođenju violinistkinje Verice Čuljković.
Projekat „HAMLET“ (Highlighting Artisanal Manufacturing, culture and Eco Tourism – Promocija rukotvorina, kulture i ekoturizma) realizuje se u okviru Prvog poziva Interreg IPA prekograničnog programa saradnje Italija–Albanija–Crna Gora. Baziran je na promociji turističkih destinacija koje baštine ruralnu arhitekturu i kulturnu posebnost.
Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta u ovom projektu učestvuje kao projektni partner, a Zajednica opština Crne Gore kao pridruženi partner. Glavni partner u projektu je Ministarstvo kulture Albanije, a ostali partneri su Istraživački institut URI iz Albanije, Zanatska komora iz Barija (Italija) i Regionalna agencija za turizam iz Pulje (Italija), dok je Regija Pulja pridruženi partner.