Izložba Jelene Mašnić u KIC-u

Izložba Jelene Mašnić u KIC-u

Foto: KIC Budo Tomović

Prva samostalna izložba radova Jelene Mašnić pod nazivom “Bajkoliki život/Lupus in fabula”, biće otvorena u petak, 26. marta u izložbenom holu KIC “Budo Tomović” u 16:30.

Izložbu će otvoriti prof. dr Lidija Vujačić i moći će da se pogleda do 5. aprila.

Kako ističu u biografiji, Jelena Mašnić je profesorka psihologije na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, a u stručnoj djelatnosti ostvaruje saradnju sa brojnim obrazovnim, kulturnim i privrednim organizacijama. Učestvovala je na raznovrsnim stručnim i naučnim konferencijama nacionalnog i međunarodnog karaktera, a u naučnom radu, najčešće, realizovala istraživanja fenomena u oblasti obrazovanja i socijalizacije. Talenat i radoznalost prema likovnom izražavanju javnosti pokazuje u ranom djetinjstvu kada na svjetskom takmičenju u Japanu osvaja drugo mjesto.

Foto: KIC Budo Tomović

“Već dugi niz godina radi na programima edukovanja osoba sa invaliditetom namijenjenih ostvarivanju njihovih karijernih ciljeva i unapređivanja profesionalnih vještina; organizuje psihološke tribine i radionice posvećene kreiranju sigurnijeg okruženja za rast i razvoj djece i omladine. U želji da afirmiše upotrebu crteža kao projektivne tehnike u vaspitno-obrazovnoj djelatnosti, dr Mašnić je osmislila program obuke pod nazivom ‘Psihološke poruke dječijeg crteža’ koji je akreditovao Zavod za školstvo Crne Gore, a koji je namijenjen prosvjetno pedagoškom kadru u postupcima sagledavanja razvojnog statusa djece, njihovih potreba i očekivanja”, navodi se u saopštenju.

Ova prva samostalna likovna izložba je ujedno i čin ohrabrivanja svih onih koji su doživjeli duboka traumatska iskustva, da izazove nadjačavaju svojim unutrašnjim predispozicijama, da u tom postupku koriste resurse slikarstva (ili drugog umjetničkog izražaja) u terapijske svrhe. Jelena Mašnić ovu izložbu posvećuje svom ocu Đorđiju i bratu Vuku koji su tragično izgubili živote.

“Jelena Mašnić akcentuje simbiozu čovjeka i prirode prikazujući životinjske likove sa ljudskim osobinama i obrnuto, ono tzv. animalno u ljudima i ostavlja posmatraču da zamišlja, i na neki način da sam kreira, dalji tok priče i odnosa tj. podrazumijevajući suživot između svih živih bića na zajedničkoj planeti. Jelenine slike, rađene u tehnici akril na platnu, nose kako vedrinu tako i tugu ne samo zato što su na platnu lijepo raspoređene efektne boje i znalački potezi četkice, već što iz njih provijava slikarkina plemenita duša i snažna emocija koja je jednako ‘obojila’ svako njeno platno. Njena umjetnost je i snažan bol, ljubav i sjećanje na njene najdraže”, kaže prof. dr Lidija Vujačić.

Shodno odluci Instituta za javno zdravlje broj mjesta je ograničen (izložbeni hol do 20 posjetilaca), a dezinfekcija ruku, fizička distanca i nošenje zaštitnih maski u svim javnim zatvorenim prostorima je obavezno!

Message
x