Nemjerljiv doprinos žena u borbi protiv antifašizna
Izvor: RTCG
Nemjerljiv doprinos u borbi za oslobođenje u periodu od 1941. do 1945. godine crnogorske žene su postigle svojim zajedništvom, silovitom voljom i nesebičnim podvigom vrijednim divljenja, saopštio je predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić otvorivši izložbu „Jednake i slobodne – AFŽ podsjetnik političkog vaspitanja“.
“Ova izložba je samo mali podsjetnik koliko su žene ugradile sebe u antifašističku borbu Crne Gore, a zatim i izgradnju naše države na ruševinama rata i nakon posljedica jednog od najstrašnijih svjetskih sukoba u istoriji”, naveo je on na otvaranju.
Istakao je da su na fotografijama žene koje snabdijevaju vojne jedinice hranom i odjećom, zbrinjavaju ranjenike, obrađuju zemljište, učestvuju u radnim akcijama…
“Od oko 50.000 žena koje su podržale Narodno-oslobodilački pokret, u ratnim operacijama učestvovalo je 2.546 žena. U borbi su poginule 483 žene, a kroz zatvore i logore prošlo ih je 12.108, od kojih su 1,754 strijeljane ili obješene. I još jednom kažemo: slava im i hvala zauvijek”, kazao je Bečić.
Svjedoci smo, kaže on, da su se, nakon raspada SFRJ i ukidanja socijalizma, pitanja prava žena našla pred novim izazovima.
“Na putu za ravnopravnost i punu jednakost, želim da naglasim da žene ne smiju biti i, što se Skupštine Crne Gore i mene lično tiče – nisu same. Moja spremnost za značajne promjene na planu jednakih prava za žene u crnogorskom društvu nikad nije bila upitna, jer sam potpuno svjestan da samo zajedničkim naporima, uz punu uključenost i ravnopravnost svih društvenih činilaca, možemo ostvariti boljitak i graditi budućnost Crne Gore. Drugim riječima, nastojaću da politika rodne ravnopravnosti ne bude samo deklarativno postavljena i isto tako, samo na riječima prihvaćena, već da se pitanje ravnopravnosti posmatra sa aspekta suštine i ostvarivanja prava”, poručio je predsjednik Skuštine- .
On je za kraj izlaganja citirao Marka Vujačića.
“U svom djelu „Znamenite Crnogorke u narodnom pamćenju“, Marko piše: “Crnogorke, žene od kamena. Njihova lica su bila posebne divlje ljepote, nosile su u sebi snagu i ćutanje kamena… Crnogorke su svojom ljepotom podsjećale na srne, a hrabrošću i neustrašivošću na lavice, uvijek spremne da zaštite one koje vole”.
Izložba, koja se odnose na ženski pokret u Crnoj Gori od 1943. do 1953., obuhvata fotografije i dokumente iz istorijskog arhiva, koji su nastali kao refleksija na ovaj istorijski period, kada su žene u Crnoj Gori, ohrabrene međuratnim revolucionarnim zamahom, komunističkom ideologijom i antifašističkim pokretom napravile najveći emancipatorski iskorak u svojoj istoriji.