Milanska skala – Zaštitni znak Milana

Milanska skala – Zaštitni znak Milana

Foto: pixabay
#Najljepša pozorišta na svijetu – preduslov razvijanja pozorišnog turizma

Piše: Aleksandra Govedarica –

Na samom kraju serijala “Najljepša pozorišta na svijetu – preduslov razvijanja pozorišnog turizma” predstavit ćemo vam MIlansku skalu.

Teatro alla Scala zauzima posebno mjesto u našem serijalu najljepših teatara. Ova raskošna kuća Opere nalazi se na istoimenom trgu glamuroznog grada kulture i mode – Milana. Milanska skala je nastala 1778.godine, na mjestu koje je nekada zauzimala crkva Santa Maria della Scala,a prva izvedena opera je bila ”Europa riconosciuta” od Antonia Salijerija tek 2004.godine. S obzirom da je u Italiji rođena opera, njena popularnost ovdje dolazi do izražaja. Milanski teatar nudi operu, pozorište, balet, muzej, kao i Akademiju koja nudi profesionalnu obuku. Muzej se nalazi na istom mjestu gdje i opera. U njemu su smješteni razni eksponati koji predstavljaju obilježja Milanske skale.

Foto: giornaledelladanza.com

Mnogi je nazivaju čudom italijanske umjetnosti i atraktivnosti velikog značaja za Milano, a svojim sadržajem to i opravdava. Zanimljivo je da operska sezona ovdje počinje tradicionalno 7.decembra, kada je dan Svetog Ambrozija, koji je zaštitni simbol grada. Ima kapacitet od 2000 mjesta, a izvode se popularne, od istorijskog značaja opere: La Traviata, Fedora, Tosca, Romeo et Juliette… Pored opera, sadržaj baleta je izuzetno bogat, pa se izdvode Swan Lake, Madina, Prometeo i drugi. Značajno kompozitorsko ime Đuzepe Verdi je ovdje 1874.godine izveo svoje ”Requiem” djelo. Matično pozorište je bilo i za Mariju Kalas, najveće opersko ime prošlog vijeka. Ona je ovdje stvorila karijeru, pa je teatar tokom pedesetih bio njena glavna scena. Marijin život je bio surov, a smrt je nastupila rano, ali tokom života je svojim glasom plemenila sve oko sebe. Mnogi je nazivaju jedinstvenom i neponovljivom, jer je odigrala najteže operske izvedbe ikada. Nažalost, kao posljedica tome kao vrlo mlada je izgubila glas.

Arhitektura je podjednako graciozna, pa svaki dio i spoljašnji i unutrašnji odiše luksuzom i modernošću. Boks broj 13 je čuvena loža koja je autentična i njena karakteristika se sastoji u tome što je u potpunosti prekrivena ogledalima, tako da se jasno može vidjeti svaki kutak teatra.

Nekoliko puta je devastirana, ali je uz brojne izmjene obnovljena. Poslednja restauracija je bila 2004.godine, kada je drugi put od kad postoji, izvedena prvobitna ”Europa riconoscuita”. Mnoga svjetska imena muzike, baleta, glume su imala čast da zablistaju na sceni Milanske skale. Jedan među njima je i slavni italijanski virtuoz Nikolo Paganini, koji je imao impozantan debitantski nastup ovdje, još 1813.godine, pa uz Operu je od krucijalne važnosti za Italijansku kulturnu istoriju.

Foto: cdn.getyourguide.com

Sa strane turizma izaziva veliku zainteresovanost posjetiocima Milana i njeguje pozorišni turizam još od davnina. Ljubitelji tetra iz čitavog svijeta posjećuju ovaj centar kulture i umjetnosti redovno. Karte za opere variraju od 30 do 300 eura i od mjesta sa kojeg želimo da pratimo predstavu. Ipak, Milanska skala je nažalost prvi put nakon Drugog svjetskog rata, zbog trenutne situacije sa virusom Covid19, emitovala predstave putem televizije, pa je i tradicionalno, decembarsko izvođenje operskim nastupom zamijenjeno.

Teatro alla Scala je primarni povod za posjetu Milana, jer država prepoznaje značaj ove operske kuće za razvitak pozorišnog, ali i kulturnog turizma pa je i važnost njenog muzeja sve veća. Ipak ima i onih koji posjete građevinu zbog njenog autentičnog izgleda i poistovijete njenu atraktivnost sa svjetski najljepšim zdanjima.

Message
x