Tajna Akropolja – antičko pozorište Odeon
#Najljepša pozorišta na svijetu – preduslov razvijanja pozorišnog turizma
– Piše: Aleksandra Govedarica –
Kao drugi u serijalu “Najljepša pozorišta na svijetu – preduslov za razvoj pozorišnog turizma” predstavljamo poznato antičko pozorište Odeon.
Podnožje Akropolja u Atini, krasi možda i najveće pozorišno blago cijele Grčke, pozornica Odeon Heroda Atika. To je najveći sačuvani odeon na svijetu. Dobilo je ime po Herodu Atinskom, sofisti koji je sagradio isto u čast svoje žene.
Pitate se šta je odeon? Odeon je zapravo naziv za sve prostorije koje su namijenjene za različite predstave ( pozorišne, filmske, muzičke, plesne…). Upravo zato i ne začuđuje činjenica da baš Grčka, u kojoj su predstave rođene, nosi epitet krasne pozornice.
Odeon pozorište je polukružni amfiteatar na otvorenom, čijoj ljepoti se može svjedočiti šetnjom ka Akropolju. Taj kompleks ostataka antičkih građevina uključuje i ovu velelepnu pozornicu. Sagrađena je 161.godine nove ere po modelu starog, drevnog, antičkog pozorišta. Mnogo puta je devastirano, ali je obnovljeno 50-ih godina prošlog vijeka i sada je veoma popularna pozorišna atrakcija. Nakon rekonstrukcije postaje domaćin Atinskog festivala.
I danas se predstave ovdje igraju, a Odeon teatar može ugostiti do 5 000 gledalaca. Veoma raznolik i bogat kulturni sadržaj se održava od maja do oktobra, pa su i najveća umjetnička imena poput Pavarotija, Sinatre i Bočelija, imala tu čast da ovdje osvajaju pozornicu.
Pored svoje uloge koju ima u razvijanju i podsticanju kulturnog turizma, konkretno pozorišnog, turističke posjete samoj građevini uz obilaske Akropolja su sve više popularne. Ovaj kompleks posjeduje najveća blaga antičke kulture, pa je i sasvim logičan slijed, doprinos turista privredi Grčke. Pod zaštitom je UNESCA, pa njeguje održivi razvoj ovih neobičnih, velelepnih čuda arhitekture. Neobično je da je zabranjeno i odnijeti čak i najmanji kamen sa Akropolja, jer se smatra da se tako rasipa blago koje ova zemlja posjeduje. Kazne su ogromne, a turisti se pretresaju, pa su dozvoljene samo osnovne stvari u torbi da bi se time smanjila mogućnost potencijalnog narušavanja Akropolja. Poprilično striktna pravila zaštite destinacije, zar ne?
U blizini se nalazi i antički objekat, pretvoren u stadion Panatinaiko, baš u vrijeme kada se izvršila konstrukcija Odeona, ali i Nacionalni arheološki muzej.