Zastupljenost pozorišta kod mladih
– Piše: Vukašin Pođanin –
Pozorište kao fenomen koji se javlja kod mladih može imati razne vrste uloga ali najviše se pažnja može usmjeriti ka zabavljačkoj ulogi pozorišta.
Kod nas mladih obično je društvenog karaktera iz toga razloga što je društvo to koje igra primarnu ulogu u samom upoznavanju pozorišta.
Ipak trend u samom društvu i nije baš pretjeran izlazak na pozorišna djela, i književne večeri kao što je možda slučaj bio nekada u ne tako davnoj prošlosti.
U trendu je možda više odlazak u bioskop ili u biblioteku koji je vezan i za obavljanje sopstvenih potreba kao npr. čitanje knjiga u svrhu svojih poslovnih aktivnosti ili školskih zadataka.
Kako god, pozorište se može predstaviti kao jedan od društvenih veoma važnih stvari kao i samo upoznavanje kulturnih dobara Crne Gore.
U Crnoj Gori imamo CNP kao Crnogorsko narodno pozorište, Kraljevsko pozorište Zetski dom, Gradsko pozorište Podgorica i Nikšićko pozorište.
Takođe imamo i dosta Centara za kulturu i festivala kulturnih koji se održavaju u svrhu plasiranja kulturnih informisanja i upoznavanja samog fenomena kulture.
Tu su naravno i mediji koji informišu o prvenstveno kulturnim događajima pokušavajući da na taj način što više približe publici i građanima realniju sliku samog pozorišta i aktuelnim događajima koji se odigravaju veoma često u toku nedelje ili tog mjeseca.
Jedan od glavnih pokretača kod ekspanzije pozorišta kod mladih jesu i to u većoj mjeri razni profili glumaca koji mladi imaju priliku da upoznaju na predstavama, njihove biografije i djela koja ih proslavljaju, tu su naravno i reditelji predstava.
Ono što je bitno pomenuti jeste ta čar tokom ulaska na predstavu, sami tok radnje koje se odigrava na predstavi u takvoj kolektivnoj atmosferi koja sigurno da ima za cilj da se čovjek opusti i jednostavno bude uključen u samu radnju predstave.
Glumci su ti koji takođe imaju bitnu ulogu jer su u mogućnosti da pokažu svoj kapacitet i potencijal i da tim prikazanim kompletiraju sam pozorišni detalj, da bitno utču na fabulu tog djela ali i da ponude gledaocu jedinstven i nezaboravan doživljaj.
Baš iz tog razloga je bitno otići u pozorište makar jednom sedmično kako bi se na kvalitetan način potrošilo i upotpunilo vaše slobodno vrijeme.
Većina mladih i dalje ide na pozorišne predstave , možda zbog obaveza studentskih ili poslovnih aktivnosti ne stižu baš toliko da iskoriste svoje vrijeme ali donekle stižu da posjete gradsko pozorište.
Tu su naravno i festivali koji se održavaju u svim gradovima Crne Gore, ponekad i više puta mjesečno, uz veći broj publike koja se često pojavljuje na kulturnim festivalima.
Mladi na taj način imaju sjajnu šansu da se upoznaju sa svojim vršnjacima i da pokrenu među sobom razne kulturne teme kojih može biti veoma puno, sa obzirom na to da zajedno prisustvuju kulturnim manifestacijama.
Muzeji su takođe dosta zastupljeni kod naše omladine koji preferiraju da posjete razne kulturne izložbe kojih ima u našim gradovima.
Bioskopi kao nezaobilazno mjesto su prvenstveno zastupljeni kod omladine koji vole da pođu na neko novo filmsko ostvarenje koje se prikazuje u bioskopima.
U bioskopima se već možda i praktikuje neko vođenje debate u toku prikazivanja filma jer se ljudi malo osjete slobodnijim za pričom , nego u pozorištu.
Sada se i na društvenim mrežama prave razne grupe i stranice koje služe za sticanje informacija kao i njihovo širenje među publikom i uopšte simpatizerima pozorišta.
Osim tih internet informisanja postoje i neke društvene organizacije koje su zadužene za više saznanja u vezi kulturnih dostignuća kao Ministarstvo kulture i još nekih organizacija bitnih za upoznavanje kulture.
Edukacija o kulturi se takođe može pronaći u školama na nekim časovima likovnog, muzičkog vaspitanja, takođe se i na fakultetima često spominje takav oblik učenja kroz neke predmete.
Magazini, časopisi i dnevne novine često u svojim naslovima daju definicije i termine koji se prožimaju kroz njihov sadržaj i tekstove o kulturnim aktuelnostima.
Redovne kulturne emisije u kojima gostuju često poznati glumci, reditelji, pisci ali i društveni kritičari su sve više prikazivani na televiziji i oni prvobitno utiču na razmišljanja mladih kod nas kao i na sami kulturni uticaj koji se preko ovih emisija znatno povećava.
Oni u tim emisijama najčešće predstavljaju neka od svojih novih ostvarenja ili vode diskusiju o tome kako se mladi danas obrazuju i koliki je stepen kulturne samospoznaje u našem društvu.
Tako da i novinari koji vode takve emisije imaju ključnu ulogu u ovim diskutovanjima jer izuzetno pažljivo prate njihovo izlaganje i precizno postavljaju pitanja koja su od velike važnosti za upoznavanje mladih sa kulturom.
Ista stvar je i kod radio emisija, osim što je prisutan taj vizuelni nedostatak, za razliku od televizijskih i internet emisija.
Internet je takođe bitan faktor i on daje razne vijesti u vezi kulturnih aktivnosti koje se odigravaju u našoj zemlji, regionu ali i u svijetu.
Takođe tu su i razni forumi koji na isti način kao i društvene mreže daju mogućnost uljučenja i praćenja u kulturne tokove, ali i davanja raznih komentara na stranicama i forumima na osnovu kojih je moguće saznati kakvo je mišljenje mladih o pozorištu i o kulturi.
Rezultati ankete :
1. Koliko često idete do pozorišta na mjesečnom nivou:
a) 2-3 puta sedmično – 22%
b) Jednom nedeljno – 18%
c) 1-2 puta u toku mjeseca – 48 %
d) ne idem -12 %
2. Koje glumce više preferirate:
a) sa domaće scene – 88%
b) strane glumce – 12%
3. Šta najviše posjećujete:
a) Pozorište – 45 %
b) Muzeje i galerije – 6 %
c) Biblioteke – 35 %
d) Bioskop – 14 %
Kako bi uspjeli da saznamo razmišljanja mladih osoba iz naše zemlje o tome kakav je njihov stav u vezi pozorišta i prvenstveno kulture, uradili smo ovu anketu čije rezultate smo ovdje prikazali.
Uporediti ove rezultate sa nekim istraživanjem na istu datu temu bi se moglo realizovati sa obzirom da je u anketi učestvovalo oko 200 ljudi.
Po ovim rezultatima ankete možemo primijetiti veliki rast kod stavova mladih u vezi posjeta pozorištu, gdje čak skoro polovina odgovora datih na ovo pitanje su bili da posjećuju pozorište 1-2 puta mjesečno, ostatak je odgovovorio veoma često na nedeljnom nivou.
Odlazak u pozorište može se definisati kao jedna od osnovnih stvari koja predstavlja kulturno obrazovanje i u tom pogledu širenje kulture među mladima.
Na drugo pitanje najviše datih odgovora čak 40 je bilo da mladi preferiraju naše domaće glumce što bi se takođe moglo pokazati na pozitivan način jer bi to značilo veći porast kulturne samospoznaje u našem društvu.
Na poslednjem postavljenom pitanju šta mladi najviše posjećuju bilo je ponuđeno čak 4 vrste odgovora i to su bili odgovori: pozorište, muzeji i galerije, biblioteke i bioskop.
Možda i očekivano da je najviše datih odgovora bilo na pozorišta i biblioteke sa obzirom da mladi tamo imaju možda najviše interesovanja u slobodnom vremenu.
Muzeji i galerije kao i bioskopi su na drugom mjestu što je takođe očekivan rezultat jer mladi većinom u svojim izlascima preferiraju da obiđu poneko kulturno zdanje koje je postavljeno u muzejima, kao i da sa društvom ili među društvom prodiskutuju o tome kakav je novi film koji je izašao u bioskopu ili o tome kada će biti neko novo filmsko ostvarenje.
Svakako u ovim istraživanjima pomoću ankete smo došli do veoma kvalitetnih saznanja u vezi toga kakvi su stavovi i razmišljanja mladih i možemo zaključiti da su pozitivna posebno u našoj zemlji gdje baš i kulturna edukacija nije na toliko zavidnom nivou i gdje bi trebalo još više da se ulaže u naše kulturno obrazovanje i u kulturni rad sa mladim osobama.