Socijalističkom utopijom koja se pretvara da je knjižara

Socijalističkom utopijom koja se pretvara da je knjižara

Izvor: friendsofshakespeareandcompany.com

„Shakespeare and Company“ vjerovatno je jedna od najpoznatijih knjižara na svijetu. Otvorio ju je 1951. godine bivši američki vojnik Džordž Vitman, koji je došao na studije na Sorbonu tokom Drugog svjetskog rata.

Foto: friendsofshakespeareandcompany.com

Originalni naziv knjižare bio je „La Mistral“, ali joj je vlasnik promijenio naziv 1964. godine u “Shakespeare and Company”, na 400. godišnjicu Šekspirovog rođenja.

Vitmanova knjižara  ubrzo nakon otvaranja postala je centar boemske kulture u Parizu i mjesto okupljanja mnogih slavnih pisaca tog vremena poput Alena Ginsberga, Henrija Milera i Reja Bradberija.

„Shakespeare and Company“ bilo je sve, samo ne klasično mjesto za kupovinu knjiga. Vitman ju je nazivao socijalističkom utopijom koja se pretvara da je knjižara. I ne čudi, jer je vlasnik između polica naslaganih knjiga postavio pomoćne ležajeve koje je nudio piscima, ali pod jednim uslovom. U zamenu za besplatno prenoćište, morali su pročitati knjigu po izboru i napisati svoju biografiju na jednom listu papira.

Interesovanje publike za knjižaru nije se smanjilo ni nakon smrti njenog vlasnika Džordža Vitmana 2011. godine. Naprotiv, knjižaru je naslijedila njegova ćerka Silvija koja je svoje carstvo pisane riječi ustupila za potrebe snimanja nekih slavnih holivudskih filmova poput „Ponoć u Parizu“ i „Prije sumraka“ i tako dodatno doprinijela njenoj popularnosti među novim generacijama.

https://www.youtube.com/watch?v=71SE3-Cvb8A&feature=emb_logo

Danas, zbog pandemije koronavirusa i zabrane putovanja, posjeta i prodaja u knjižari opali su za 80 posto. U želji da sačuva kultno mesto okupljanja pasioniranih ljubitelja pisane riječi koje sledeće godine slavi 70. godina postojanja, vlasnica je pokrenula akciju Friend Shakespeare & Company, odnosno program za finansijsku pomoć knjižari kroz jednogodišnju članarinu.

Pročitajte još:

Message
x