Gostovanje Milice Vučković na Trgu pjesnika: Knjiga koje je zavrijedila status kulturnog fenomena
Književni program 36. festivala Grad teatar nastavljen je sinoć, a gošća Trga pjesnika bila je spisateljica i slikarka Milica Vučković, koja je predstavila svoj roman „Smrtni ishod atletskih povreda“.
Roman je bio u užem izboru za NIN-ovu nagradu i nagradu „Beogradski pobednik“, a nagrađen je Vitalovom nagradom, odnosno nagradom „Zlatni suncokret“ za najbolju napisanu knjigu na srpskom jeziku u 2021. godini, podsjećaju organizatori Grad teatra.
Moderator večeri je bio mr Nikola Nikolić, pisac i književni kritičar, koji je kazao da je Vučković uspjela da privuče veliku pažnju istinskih ljubitelja književnosti, tj. onih koji prepoznaju šta je dobro književno djelo.
“Milsim da je ova knjiga zavrijedila status kulturnog fenomena. Kod ovog djela je najvažnije to što je napisano sa velikim razlogom. Imate dosta knjiga koje su solidne, ali se pitate zašto je to napisano. Ovo je roman sa jako snažnom poukom i kad ga pročitate imate osjećaj da je jako bitno što je napisan jedan takav roman. Odlična tema, koju je Milica na vrlo vješt i majstorski način pretvorila u riječi”, istakao je Nikolić, piše u saopštenju festivala.
Vučković je istakla da je roman za godinu doživio devet izdanja, što je otprilike 15.000 prodatih knjiga, i dodala da velika popularnost knjige ima i dobre i loše strane.
“Neke ljude je ta sama promocija knjige privukla, a neke dodatno odbila. Meni se čini da je u jednom trenutku bilo prenaporno, knjiga je bila skoro svuda, što bi se reklo ‘iskakala je iz frižidera’”, istakla je Vučković.
Nikolić je objasnio da je tema samog romana disfunkcionalni ljubavni odnos između muškarca i žene, a za Vučković je to suštinski roman o roditeljstvu i odrastanju, dodaje se u saopštenju.
“Čovjeku su potrebna ta neka intenzivna iskustva ne bi li se suštinski promijenio. Činjenica je da nerijetko mi za svoje loše izbore često nalazimo opravdanja, ili je neko drugi kriv ili ti horoskop nije naklonjen ili je to sudbina. Meni su bile čudne tvrdokorne feminističke intepretacije romana, gdje svi osjećaju empatiju prema junakinji, a niko ne dovodi u pitanje zašto je ona tu i koji je razlog tome. Ja sam se bavila psihologijom tih likova, šta je to što formira nas i to naše breme koje sjutra učestvuje u svim našim životnim izborima. To me najviše interesovalo u istraživanju, a ponukano ličnim iskustvom i ličnim omaškama u životu”, kazala je, između ostalog, Vučković.