Pozorište kao sredstvo za promovisanje različitosti

Pozorište kao sredstvo za promovisanje različitosti

Važno je da lokalne institucije i obrazovne ustanove smanje socijalnu distancu i promovišu poštovanje među članovima zajednice u lokalnim društvima, bez obzira na njihovo etničko porijeklo, da unaprijede vrijednosti različitosti i inkluzije od rane faze obrazovanja i da na kreativne načine djeci osiguraju osjećaj bezbjednosti.

Ovo je bila ključna poruka radionica sa učenicima i učenicama tivatske Osnovne škole „Drago Milović“ koje su održane juče i danas. Radionice su dio inicijative Evropske unije i Savjeta Evrope „Blokiraj mržnju. Podijeli ljubav!”, u partnerstvu sa zajedničkim programom EU i Savjeta Evrope „Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanje Roma na lokalnom nivou (ROMACTED II)”, organizovane u saradnji sa Opštinom Tivat i NVO partnerima aktivnim u lokalnoj zajednici.

U akciju su se uključile i Dubravka Drakić, poznata glumica i univerzitetska profesorica, Tamara Rađenović, međunarodno poznata operska pjevačica, kao i drugi ambasadori kampanje.

Poruka Dubravke Drakić je bila da umjetnost ne prepoznaje boju, rasu, pripadnost.

“Umjetnost je univerzalna, a teatar je način da svaki pojedinac iskaže svoju pripadnost zajednici. Pozorište je dodatno sredstvo za komuniciranje i predstavljanje ljepote različitosti. To su vrijednosti koje ova kampanja promoviše i zato sam se pridružila našim partnerima u ovom nastojanju“, rekla je ona.

Operska pjevačica Tamara Rađenović je navela da nam opera omogućava da budemo slobodni.

“Sloboda znači da možemo biti svoji, bez obzira na jezik kojim govorimo; našu nacionalnost, našu vjersku ili etničku pripadnost. Svaki međunarodni nastup naučio me je mnogo o različitostima, o poštovanju drugih i toleranciji. Različite kulture utiču na mene kao pjevačicu. Hajde da i mi utičemo jedni na druge: pjevamo, nastupamo, pričamo… Hajde da blokiramo mržnju i danas podijelimo ljubav sa ljudima oko nas”, dodala je Rađenović.

Ovom prilikom, Evgenia Jakumopulu, šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, podsjetila je na značaj zajedničkih inicijativa EU i Savjeta Evrope za promovisanje različitosti i jednakosti, promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja Roma na lokalnom nivou, za izgradnju inkluzivnog i raznolikog društva u kome institucije i nedržavni akteri udružuju snage u nastojanju da se svaki član društva osjeća dobrodošlo i poštovano.

“Govor mržnje je opasan jer, ne samo da međusobno sukobljava pojedince, već i antagonizuje cijele grupe i zajednice. Stigmatizuje već ranjive ili marginalizovane pojedince, oštećujući društveno tkivo i društvenu koheziju. Stoga utiče i na pripadnike romske i egipćanske zajednice u našem društvu. U Tivtu koriste pozorište, zanimljivu umjetničku formu kako bi prenijeli poruke inkluzije i poštovanja među djecom, sa nadom da će ih ona dalje prenositi“, rekla je Jakumopulu.

Siniša Bjeković, Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore, podsjetio je da je na tivatskim prostorima prije nešto više od 20 godina nastala klica inicijative, tj. mreže Centar za ljudska prava jugoistočne Evrope.

Objasnio je da je zadatak institucije iz koje dolazi da pokuša i da kroz ovakve susrete prenese dio onoga što kao institucija treba da bude.

„Računam da smo današnji susret iskoristili da na neki način prenesemo poruku novoj generaciji, poruku djeci koja su neopterećena svim našim prošlim i budućim problemima, a ponekad i zabludama. Poručio bih im da misle svojom glavom, jer ono što sam bio u prilici da čujem kao predstavnik institucije zaštitnika je da su dječiji glasovi često držali mnogo više razuma, nego odrasli. Bez razumijevanja, tolerancije i ljubavi sva priča o našoj budućnosti, ekonomskoj, političkoj i bilo kakvoj drugoj je uzaludna. Bez razumijevanja među ljudima, napretka nema”, poruka je Bjekovića.

Vladimir Arsić, zamjenik predsjednika opštine Tivat, prezentovao je proaktivan pristup Opštine Tivat u sprovođenju politike održive integracije Roma i Egipćana u javni život i razvoj opštine i poručio da će opština biti spremna da podijeli ove dobre prakse sa drugim lokalnim subjektima u sličnoj poziciji.

Mirjana Vlahović Andrijašević, generalna direktorica Direktorata za ljudska prava u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, istakla je multietničku i multikulturalnu raznolikost Crne Gore koja ulaže mnogo napora da postane dio evropske porodice zasnovane na zajedničkim vrijednostima. Dodala je da je Ministarstvo učinilo mnogo da se problem govora mržnje kanališe kroz zakonska rješenja i strateška dokumenta.

“Kampanju „Blokiraj mržnju, podijeli ljubav“ Savjet Evrope je osmislio i sprovodi na potpuno nov, svjež način, demonstrirajući kreativne pristupe rješavanju problema. Angažovanje ovih divnih učenika, zajedno sa uspješnim i inspirativnim ličnostima iz Crne Gore, šalje glasnu i jasnu poruku da postoje načini da se blokira mržnja i da se negativan narativ pretvori u pozitivan“, zaključila je Vlahović Andrijašević.

Mladena Soldat Ivović, direktorica osnovne škole „Drago Milović“, istakla je da se djeca moraju obrazovati o nediskriminaciji, suživotu i prihvatanju različitosti i formalnim neformalnim kanalima.

„Zbog toga mi je drago što su učenici naše škole, uključujući i one koji dolaze iz romske/egipatske zajednice, imali priliku da na veoma kreativan način nauče vrijedne životne lekcije, za koje se nadamo da će ih učiniti boljim ljudima i učiniti naše društvo tolerantnijim i inkluzivnijim“, naglasila je ona.

„Blokiraj mržnju. Podijeli ljubav!” inicijativa ima za cilj suzbijanje različitih oblika govora mržnje usmjerenih na određene zajednice i pojedince u crnogorskom društvu. Kampanju podržavaju istaknute javne ličnosti, institucije i aktivisti, koji će kroz ličnu priču, svjedočanstva i razmjenu dobrih praksi promovisati različitost i ravnopravnost u Crnoj Gori i regionu.

Kampanja je dio zajedničkog programa Evropske unije i Saveta Evrope “Horizontal Facility for the Western Balkans and Turkey 2019-2022”. Ova aktivnost se sprovodi u saradnji sa Zajedničkim programom EU-COE „Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanje Roma na lokalnom nivou (ROMACTED II)”.

Message
x